Środa, 04 Sierpnia 2021

logo chirurgia i urologia dziecięca łódź

Start O mnie Porady Dojazd Polecam
 
 
listopada
26
2012
Żylaki powrózka nasiennego u dzieci
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

U około 15 % chłopców dochodzi w okresie dojrzewania do poszerzenia żył splotu wiciowatego jądra. Prawdopodobnie ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi w naczyniach powiększających się gonad. Lewa żyła jądrowa jest dłuższa i łączy się prostopadle z żyłą nerkową co powoduje, że w jej obrębie łatwiej dochodzi do niewydolności zastawek i zaburzonego przepływu krwi. Żylaki powrózka nasiennego w 90 % rozwijają się tylko po lewej stronie. Jeżeli ujawniają się po prawej to najczęściej w przypadku zmian obustronnych.  Pojawiają się zwykle u wysokich, szczupłych chłopców.

Odpowiednia temperatura tkanek jądra utrzymywana jest dzięki przeciwprądowemu mechanizmowi wymiany ciepła pomiędzy żyłami i tętnicami. Proces ten zostaje zaburzony gdy powstają żylaki powrózka, a do wzrostu temperatury i rozwoju niekorzystnych zmian tkankowych może dochodzić w obu gonadach.

Żylaki powrózka nasiennego zwykle nie powodują dolegliwości i wykrywane są podczas rutynowego badania fizykalnego, stanowiącego podstawę rozpoznania. Często jądro związane z żylakami rośnie wolniej i ma nieprawidłową konsystencję. Badanie ultrasonograficzne umożliwia pomiar objętości jąder i wykazanie nieprawidłowego przepływu krwi.

Wskazania do leczenia chirurgicznego u kilkunastoletnich chłopców są inne niż u dorosłych, którzy operowani są zwykle z powodu zaburzeń płodności.  Powszechnie akceptowanym wskazaniem jest istotnie mniejszy przyrost objętości jądra w porównaniu z drugą gonadą. W pozostałych przypadkach konieczność operacji powinna być omówiona z rodzicami i pacjentem, uwzględniając wszystkie korzyści i możliwe ryzyko.